Kontakt Foreningen

Ramsø Folkedanserforening og Spillemandslaug.

Har du lyst til at spille eller danse sammen med os, så kom forbi og mød os.

Vi holder til i Snoldelev Sognegård, Snoldelev Bygade 21A, 4621 Gadstrup.

Se kort

Vi danser hver tirsdag kl. 19.00 - 21.30. Fællesaften for dansere og spillemænd er altid den 1. tirsdag i måneden. Du medbringer selv dansesko og kaffekurv til pausen. Pausen varer til Helle råber: "1 minut"

VOKSNE:

  • Voksenholdet danser alle tirsdage fra 19.00 - 22.00.
  • Der danses næsten alle tirsdage frem til afslutningen i april måned
  • DER DANSES IKKE  i efterårsferien og vinterferie.
  • Der holdes hvert år en juleafslutning

Helle Larsen instruerer, og hun får musikalsk ledsagelse af foreningens faste og dygtige spillemænd Bjarne Grue, Peter Eget og på fællesaftener spiller hele lauget til dansen.

LAUGET:

  • Lauget spiller hver onsdag kl. 19:00 under Michael Petersens ledelse. (1, tirsdag er der dog fællesaften med danserne)
  • Har du et instrument og lyst til at spille så kontakt Michael. Lauget er stort og velspillende og kan sikkert også rumme dig.

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvad enten det drejer  sig om dans, spil eller booking af opvisningshold eller spillemænd

Bestyrelsen og alle medlemmer glæder sig til at byde dig velkommen. Vi kan kontaktes på mail eller telefon, se nedstående liste.

VEDTÆGTER:  Se dem her

Kontakt foreningen, hvis du er interesseret i et arrangement sammen med os.

Formand

Klaus Klim

Tlf: 40507546

klaus@spillemandslaug.dk
Bestyrelsesmedlem

Anne Mette Jansen

Tlf:


lillegade@2b@gmail.com
Danseleder- voksne

Helle Larsen

Tlf:

Helle@spillemandslaug.dk
Bestyrelsesmedlem

Poul Møller

Tlf:29602123

poul@spillemandslaug.dk
Spillemandslauget

Erik Nielsen

Tlf:30747342

erik@spillemandslaug.dk

Booking af lauget mv.
Bestyrelsesmedlem/Redaktionen Venstrebenet

Gunnar Toftlund

Tlf: 59291177

venstrebenet@spillemandslaug.dk

Indlæg billeder modtages med tak.
Bestyrelsesmedlem

Marianne Piil

Tlf: 30828450

morpiil@piil-gruppen.dk
Kasserer

Leif Gustavsen

Tlf: 22511648

kasserer@spillemandslaug.dk
Næst Formand

Hans Peter Hansen

Tlf: 25144879

formand@spillemandslaug.dk
Næst Formand

Hans Peter Hansen

Tlf: 25144879

formand@spillemandslaug.dk
Spillemandslauget

Michael S. Petersen

Tlf: 27115957

michael@spillemandslaug.dk

Forspiller og salg af CD
Webmaster

Klaus Klim

Tlf: 40507546

webmaster@spillemandslaug.dk

Indlæg og billeder modtages med tak