Kontakt Foreningen

Ramsø Folkedanserforening og Spillemandslaug.

Har du lyst til at spille eller danse sammen med os, så kom forbi og mød os.

Vi holder til i Snoldelev Sognegård, Snoldelev Bygade 21A, 4621 Gadstrup.

Se kort

Vi danser hver tirsdag kl. 19.30 – 22.00. Fællesaften for dansere og spillemænd er altid den 1. tirsdag i måneden. Du medbringer selv dansesko og kaffekurv til pausen. Pausen varer til Helle råber: “1 minut”

Kontakt foreningen, hvis du er interesseret i et arrangement sammen med os.

VOKSNE:

  • Voksenholdet danser alle tirsdage fra 19.30 – 22.00.
  • Der danses næsten alle tirsdage frem til afslutningen i april måned
  • DER DANSES IKKE  i efterårsferien og vinterferie.
  • Der holdes hvert år en juleafslutning

Helle Larsen instruerer de voksne, og hun får musikalsk ledsagelse af foreningens faste og dygtige spillemænd Bjarne Grue og Lise Hansen. Ofte deltager andre spillemænd og laver herlig musik og legestuestemning på danseaftner.

HVER TIRSDAG er en FEST i Snoldelev Sognegård

LAUGET:

  • Lauget spiller hver onsdag kl. 19:00 under Michael Petersens ledelse. (1, tirsdag er der dog fællesaften med danserne)
  • Har du et instrument og lyst til at spille så kontakt Michael. Lauget er stort og velspillende og kan sikkert også rumme dig.
  • Program for sæsonen kan du finde under
    “Foreningens kalender”

HVER ONSDAG er en FEST i Snoldelev Sognegård.

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvad enten det drejer  sig om dans, spil eller booking af opvisningshold eller spillemænd

Bestyrelsen og alle medlemmer glæder sig til at byde dig velkommen. Vi kan kontaktes på mail eller telefon, se nedstående liste.

 

Foreningens bestyrelse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formand
Hans Peter Hansen
Tlf: 3083 2195
formand@spillemandslaug.dk
Næstformand
Anette Larsen
Tlf: 2681 2638
naestformand@spillemandslaug.dk
Børne- og ungdomsudvalg
Ketty Rasmussen
Tlf: 4619 0908
ketty@spillemandslaug.dk
Kasserer
Leif Gustavsen
Tlf: 2251 1648
kasserer@spillemandslaug.dk
Bestyrelsesmedlem
Klaus Klim
Tlf: 4050 7546
klaus@spillemandslaug.dk
Bestyrelsesmedlem
Poul Møller
Tlf: 5614 1123
poul@spillemandslaug.dk
Spillemandslauget
Erik Nielsen
Tlf: 307 47342
erik@spillemandslaug.dk

Booking af Lauget m.v.
Spillemandslauget
Michael S. Petersen
Tlf: 2711 5957
michael@spillemandslaug.dk

Forspiller og salg af CD
Danseleder - voksne
Helle Larsen
Tlf: 4371 1098
helle@spillemandslaug.dk
Danseleder - B & U
Anne-Mette Jansen
Tlf: 4340 5520
annemette@spillemandslaug.dk
Redaktion Venstrebenet
Gunnar Toftlund
Tlf: 5929 1177
venstrebenet@spillemandslaug.dk"

Indlæg og billeder modtages med tak.
Webmaster
Klaus Klim
Tlf: 40507546
webmaster@spillemandslaug.dk

Indlæg og billeder modtages med tak.